Place of Origin:
China
Brand Name:
HUAWEIER
Certification:
SGS, FDA, FSSC 22000, ISO 22000:2018
Model Number:
BGK94195
Food Grade Clear PET Plastic Round Jar Aluminum Screw Flat Cap For Food Candy Nuts
Quick Details
| Product's Name: | Clear plastic round jar with screw cap |
| Water Capacity: | 1900ml / 64.22oz |
| Neck finish: | 94mm |
| Size: | Dia 113 mm X Height 195 mm |
| Raw Material: | Food grade PET jar and lid |
| Max Temperature: | Below 40 ℃ |
| Closure Type: | Screw cap |
| Body net weight: | 105g |
We could like to offer the free sample for you to check and consider.
![]()
![]()
![]()
Product Ditails
1. Clear plastic round jar with screw cap Wholesale--with dual-sealing options
(1) Aluminum foil seal : machine needed--We also supply matching sealing machines upon request.
(2) Pressure-sensitive seal :No machine needed—just place it on top and screw the lid shut.
(3) PClear plastic round jar with screw cap is 100% Leak-proof and airtight screw lid, suitable for
peanut butter and other food packaging products.
2. Shape Variety
Round, square, hexagon, octagon, animal shapes, etc. Custom designs accepted.
3.Advanced Manufacturing
State-of-the-art production lines.
4.Cost-Effective Solutions
High quality at competitive prices.
![]()
FAQ
1. Q: What is PET?
A: Food-safe plastic widely used in food/drink/pharma packaging.
2. Q: Custom design & samples?
A: Custom designs & rapid prototyping available (factory direct).
3. Q: Trial order (e.g. 5k pcs)?
A: Trial orders accepted (5k pcs min).
4. Q: Pricing?
A: Pricing varies by order volume & specifications.
5. Q: Filling/sealing equipment?
A: Full packaging solutions available (capacity-based equipment).
Send your inquiry directly to us