Place of Origin:
China
Brand Name:
HUAWEIER
Certification:
SGS, FDA, FSSC 22000, ISO 22000:2018
Model Number:
BGK87153B
400ml round Food Grade PET Plastic Jar For Food Butterfly pea Lotus seed sago Corn
Quick Details
| Product's Name: | Plastic round jar with Screw Cap |
| Water Capacity: | 880ml / 29.7oz |
| Neck finish: | 87mm |
| Diameter X Height: | Diameter 98X Height 153 mm |
| Raw Material: | Food grade PET jar and lid |
| Max Temperature: | Below 40 ℃ |
| Closure Type: | Screw lid |
| Colour body/cap: | Body transparent / cap red |
We could like to offer the free sample for you to check and consider.
![]()
![]()
![]()
Product Ditails
1. Plastic round jar with screw cap Wholesale--with dual-sealing options
(1) Aluminum foil seal : machine needed--We also supply matching sealing machines upon request.
(2) Pressure-sensitive seal :No machine needed—just place it on top and screw the lid shut.
(3) Plastic round jar with screw cap is 100% Leak-proof and airtight screw lid, suitable for
peanut butter and other food packaging products.
2. Shape Variety
Round, square, hexagon, octagon, animal shapes, etc. Custom designs accepted.
3.Premium food-grade materials
Crafted from 100% virgin, BPA-free plastic
4.Engineered for durability
Sturdy jars built to withstand repeated use.
5.High-volume production capacity
Enables fast turnaround and reliable delivery.
![]()
FAQ
1. Q: What is PET?
A: Food-safe plastic widely used in food/drink/pharma packaging.
2. Q: Custom design & samples?
A: Custom designs & rapid prototyping available (factory direct).
3. Q: Trial order (e.g. 5k pcs)?
A: Trial orders accepted (5k pcs min).
4. Q: Pricing?
A: Pricing varies by order volume & specifications.
5. Q: Filling/sealing equipment?
A: Full packaging solutions available (capacity-based equipment).
Send your inquiry directly to us